ALMANCA SINAV PROGRAMLARI

HEDEFLERİNİZE ULAŞMAK İÇİN DOĞRU NOKTADASINIZ

Almanca Sınav Programları

TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache)

Almanya’da yüksek öğrenim görmek isteyen ve ana dilleri Almanca olmayan adayların dil düzeylerini ölçen ve belgeleyen bir sınavdır. Almanya’da lisans ya da yüksek lisans başvurusu için gerekli belgelerden biri olan Almanca sertifikasını almak için TestDaf sınavında başarılı olunması gerekmektedir.

TestDaF orta ve üzeri seviyede Almanca bilgisi gerektirmektedir. Sadece TestDaF’a yönelik bir çalışma talep ediliyorsa, en az B2 seviyesinde Almanca bilgisi belgelenmiş olmalıdır. Henüz B2 seviyesine ulaşılmadıysa, genel Almanca eğitimi önerilmektedir.

TestDaF, ileri düzeyde bir dil sınavı olmakla birlikte okuma, dinleme, yazılı ifade, sözlü ifade gibi dört yetiyi ölçmekte ve her birini ayrı ayrı değerlendirmektedir. Bu bölümlerin her birinden TestDaf seviye 4 basamağını alan katılımcılar, Almanya’daki tüm üniversiteler için dil kabul şartını yerine getirmiş olmaktadır.

SINAV 4 BÖLÜMDEN OLUŞMAKTADIR;

Okuma ve Anlama
(Süre 60dk)

Toplam 30 maddeli 3 okuma metni

Dinleme ve Anlama
(Süre 40dk)

Toplam 25 maddeli 3 dinleme metni

Yazılı İfade
(Süre 60dk)

1 bölümlük yazma soruları

Okuma ve Anlama
(Süre 30dk)

7 bölümlük konuşma soruları

Sınav, ara vermeden 3 saat 10 dakika sürmektedir. Sınav sonucu, 3 seviyeden oluşmaktadır; TestDaF Seviye 5 (TDN 5), TestDaF Seviye 4 (TDN 4), TestDaF Seviye 3 (TDN 3). Bu dil seviyeleri B2.1 ve C1.2 seviyelerine karşılık gelmektedir.

Markalar Birliği Eskişehir Amerikan Kültür Dil Kursları’nda TestDaF eğitimi alanında uzman öğretmenler tarafından verilmekte olmakla birlikte;

Hedef Odaklı Egzersizler ve TestDaF Kaynaklarını,

TestDaF Yazılı Bölümü için Metin Çalışmalarını,

TestDaF Sözlü Bölümü için Taktikleri kapsamaktadır.

TELC

The European Language Certificates

Telc; Avrupa ortak dil kriterlerine uygun resmi bir sınav olarak kabul görmektedir. Almanya’da kurulan, dil sınavları geliştiren Telc toplam 10 dilde sınav yapan ve 3000’den fazla sınav merkezi bulunan Avrupa Ortak Çerçevesi (AOÖÇ) kuruluşunun tüm seviyelerine uygun, önemli Avrupa dillerinin sınavlarını yapan ve akredite sertifikalar veren bir sınav merkezidir.

TELC Sınavının Önemli Özellikleri

  • Dünya çapında 3000’den fazla sınav merkezi bulunmakta,
  • Yaklaşık 10 dilde sınav içeriğine sahip,
  • Üniversiteler, şirketler ve devlet kurumlarının kabul ettiği uluslararası çapta tanınan bir sınav,
  • Türkiye’de YÖK ve ÖSYM kurumları tarafından kabul görmekte,
  • YDS Almanca Eşdeğerlik listesinde bulunmakta,
  • Sınav tarihleri esnek, sonuçlar hızlı değerlendirilmekte,
  • Sınavda bir alandan başarısız olunduğunda tüm sınavın tekrarlanması gerekmemekte.
Almanca Sınav Programları

Telc sınavı, sıklıkla Almanca öğrenmek isteyenlerin hazırlandığı bir sınav olarak kabul edilmektedir. Bunun en büyük nedeni köklü sisteme sahip olan IELTS, TOEFL gibi akademik İngilizce sınavlarının var olmasıdır. Almanya’da eğitim almak isteyen öğrenciler genellikle TestDaF, TELC, GOETHE gibi sınavlara hazırlanmayı tercih etmektedir.

Telc sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Sınavın yazılı bölümü yaklaşık 2 saat 20 dk sürmektedir. Sözlü sınavlar yazılı sınavın olduğu gün veya başka bir günde yapılabilmektedir. Bu noktada yazılı ve sözlü sınavdan alınan puana göre tamamından başarılı olunduysa Telc-b2 veya c1 gibi skorları elde edilmektedir. Başarılı olunmayan bir alan bulunuyorsa belgenin üzerinde başarısız olarak belirtilmektedir. Adaylara sadece başarısız olunan alandan tekrar sınava girme hakkı tanınmaktadır.

Telc sınav programı alanında uzman öğretmenler tarafından verilmekte olmakla birlikte;

Öncelikle seviye tespit sınavlarıyla dört temel dil becerisinin zayıf ve kuvvetli yönleri belirlenmekte, belirlenen seviyeye uygun olarak her bir beceri için ayrı sınav stratejileri üzerine özel planlama yapılmaktadır.

Dil bilgisi ve kelime bilgisi çalışmaları,
Dinleme becerisi geliştirme çalışmaları,
Yazma becerisi geliştirme pratikleri,
Konuşma becerisi geliştirme pratikleri,
Örnek deneme sınavları.

GOETHE

DENEYİMLERİMİZLE BAŞARIYA ULAŞIN!

Almanya’da oturum izni almak için dil şartı aranmaktadır. Vize dosyasının içerisinde bulunması gereken oturum iznine giden yol en az A1 düzeyinde Almanca bilmekten geçmektedir. Bu aşamada Goethe sınavı Almanca bilgisinin belgelenebileceği, yaygın olarak tercih edilen bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır.

Goethe sınavı, Goethe Enstitüsü tarafından dünya üzerindeki birçok ülkede düzenlemektedir. Goethe enstitüsü tarafından düzenlenen bu sınav, katılımcıların Almanca seviyelerini dünya çapında geçerliliği bulunan sertifika ile kanıtlayabilmelerini sağlamaktadır. 

SINAV 4 BÖLÜMDEN OLUŞMAKTADIR;

Okuma
(Testproduktion)

Yazma
(Leseverstehen)

Dinleme
(Hörverstehen)

Konuşma
(Mündlicher Ausdruck)

Goethe sınavı tek bir sınav olarak değil çeşitli seviyelere göre farklı olarak yapılmaktadır. Goethe Türkiye tarafından düzenlenen Goethe A1 sınavı, Goethe A2 sınavı, Goethe B1 sınavı, Goethe B2 sınavı, Goethe C1 sınavı ve Goethe C2 sınavı olarak farklı seviyeler bulunurken çocuklara özel olarak hazırlanan Goethe sınavları da bulunmaktadır. Sınav tarihleri, gerçekleştirilecek olan sınav seviyesi ve yerine göre farklılık gösterebilmektedir. Goethe Enstitüsü’nün resmi web sitesinde sınav tarihleri düzenli olarak duyurulmaktadır.

Ücretsiz Yabancı Dil Seviye Tespit

Sınavına Katılmak İçin Lütfen Formu Eksiksiz Doldurun!